Trasa wokół jeziora

Trasa wokół jeziora Resko Przymorskie

Dane o ścieżce:
Długość: ok 46 km
Liczba przystanków i miejscowości na trasie ścieżki: 12
Czas przejazdu rowerem: ok. 2,5-3,5 h

START

Szlak Wokół Jeziora Resko rozpoczyna się w Dźwirzynie na wysokości Ścieżki Zdrowia przy ulicy Wyzwolenia. Asfaltową dróżką pokrywającą się z Międzynarodowym Szlakiem Nadmorskim R-10, Obszarem Chronionego Krajobrazu, docieramy do Grzybowa.

5 km Grzybowo – to tu amatorzy ciszy, w słońcu i czystym klimacie przeżyją wspaniałe chwile na plaży dochodzącej do 50 m szerokości. Przejeżdżamy do końca ulicy Nadmorskiej do drogi głównej łączącej Grzybowo i Dźwirzyno (6 km). Po jej przekroczeniu mijamy boisko orlik w Grzybowie. Jedziemy ulicą Borkowską w kierunku Starego Borku. Przecinamy tory kolejowe i po 500 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo kierując się na nowy Borek i Nowogardek.

12,5 km Dojeżdżamy do skrzyżowania w Nowogardku. Skręcając w lewo dojedziemy do specjalnie przygotowanego miejsca postojowego z toaletą. Jeśli nie chcemy robić sobie postoju, skręcamy w prawo i kierujemy się na Głowaczewo i Karcino.

18 km W Karcinie warto zobaczyć neogotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, otoczony zabytkowy murem z XIX wieku i cmentarzem. Wokół rośnie 27 lip drobnolistnych, wpisanych do rejestru pomników przyrody oraz dąb szypułkowy. W miejscowości znajdują się także inne zabytki architektury, m.in. dworzec kolejowy z końca XIX wieku. Dojeżdżamy do skrzyżowania (17 km). Dalej jedziemy prosto mijając ostatnie zabudowania Karcina i piaszczystą drogą poruszamy się w kierunku Bieczyna.

22 km W Bieczynie godnym uwagi jest murowany kościółek z drewniana wieżą pokrytą kopułą. Dalej jedziemy asfaltową drogą i po 4 km dojeżdżamy do wsi Gorzysław. Tu robimy odpoczynek

27 km Dojeżdżamy do wsi Trzebusz, położonej przy szosie Trzebiatów–Mrzeżyno. Wzmianki o niej pochodzą już z XIX wieku. Do dnia dzisiejszego wieś zachowała układ owalnic. Znajdują się tu także liczne zagrody typu gryfickiego. Na starych fundamentach gotyckich został zbudowany w 1685 roku kościół późnorenesansowy. Do naszych czasów przetrwały dzwony z 1794 roku. Wyjeżdżamy z Trzebusza skręcając w prawo na północ. Po 7 km jazdy malowniczą drogą, dojeżdżamy do miejscowości Mrzeżyno. Możemy też wybrać drogę alternatywną kierując się w Gorzysławiu na Roby i dalej na Mrzeżyno.

35 km Mrzeżyno to kąpielisko położone u ujścia Regi do Morza Bałtyckiego. Posiada wspaniałe warunki do wypoczynku o każdej porze roku. Wyjeżdżając z Mrzeżyna kierujemy się na wschód. Po przejechaniu około 3 km dojeżdżamy do Rogowa.

40 km Rogowo to byłe osiedle wojskowe. Jedziemy wyznaczoną trasą, mijamy pozostałości po koszarach, osiedle oraz Wojskowy Dom Wypoczynkowy. Po przejechaniu około 100 metrów dojeżdżamy do betonowego placu położonego nad jeziorem. Stąd rozciąga się piękny widok na gminę Kołobrzeg, m.in. widać wieżę kościoła w Karcinie. W sezonie można tu oraz w Dźwirzynie wypożyczyć rowery wodne, kajaki i popływać po jeziorze Resko Przymorskie. Dalej jedziemy wzdłuż jeziora. Po przekroczeniu mostu jesteśmy w Dźwirzynie.

46 km Dźwirzyno to stale rozwijający się kurort o czym świadczy budowa Centrum Sportów Wodnych na jeziorze Resko Przymorskie. Pomiędzy punktem informacji turystycznej a posterunkiem Policji na ulicy Wyzwolenia (44 km) istnieje mały park, w którym mieści się dźwirzyńska fotoławeczka w formie żaglówki. Idealne miejsce na krótki odpoczynek i pamiątkowe zdjęcie z wyprawy rowerowej. 1000 metrów dalej możemy skorzystać z dobrodziejstw leśnej ścieżki zdrowia i wykonać ćwiczenia na jednym z piętnastu przygotowanych stanowisk.

Loading...