Ku Słońcu

Przyrodniczo – historyczna trasa rowerowa – “Ku Słońcu”☀️🌞☀️

Długość: około 33 km
Czas przejazdu rowerem: około 3-4 h
Rodzaje nawierzchni: asfaltowa, gruntowa, betonowa

START

Szlak Ku Słońcu rozpoczynamy w Dźwirzynie od portu rybackiego. Jedziemy ulicą Wyzwolenia a następnie skręcamy w ulicę Sportową którą dojeżdżamy do przystani jachtowej i wypożyczalni sprzętów wodnych nad jeziorem Resko Przymorskie. Następnie zawracamy poprzez ul. Słoneczną do ul. Piastowskiej, którą wyjeżdżamy z Dźwirzyna i zmierzamy w kierunku Karcina.

8 km Jadąc drogą wśród łąk docieramy do miejsca postojowego przy rzece Błotnicy, którą przekraczamy kładką i po kilometrze dojeżdżamy do Karcina. We wsi można podziwiać  obiekty historyczne oraz liczne bocianie gniazda. Przejeżdżamy przez miejscowość drogą asfaltową i po dalszych 4 km trafi amy do Sarbii.

12 km W Sarbii przy trasie zlokalizowane są obiekty architektoniczne, których historia sięga XIV wieku oraz liczne bocianie gniazda. Drogą asfaltową przez most przekraczamy rzekę Dębosznicę, zmierzamy w kierunku pobliskiego Drzonowa.

17 km W miejscowości Drzonowo znajduje się zabytkowy dwór z II połowy XIX wieku wraz z parkiem podworskim. Opuszczamy wieś i drogą betonową po ok. 2,5 km jesteśmy w Nowogardku.

20 km W Nowogardku znajdują się kopalnie kruszyw naturalnych (piasku, żwiru) eksploatowane, bądź nieczynne wypełnione wodą. Po krótkim odpoczynku, zmierzamy drogą asfaltową w kierunku Nowego Borku.

23km Z drogi głównej skręcamy w prawo do miejscowości Nowy Borek, o historycznym układzie przestrzennym. Jedziemy drogą betonową i gruntową, robimy około kilometrowy łuk i wracamy do drogi głównej będąc już w Starym Borku.

24km W Starym Borku, jadąc drogą asfaltową, po prawej stronie mijamy jezioro Borek o powierzchni 10 ha. Po przejechaniu ok. 500 m skręcamy w lewo. Po kolejnych 500 m przecinamy tory kolejowe i drogą gruntową jedziemy do Grzybowa.

28km Miejscowość Grzybowo, założona w 1882 roku, charakteryzuje się niską zabudową domków jednorodzinnych i letniskowych. Jedziemy ul. Szkolną i skręcamy w prawo w ul. Leśną, z której ponownie skręcamy w lewo Dojeżdżamy do lasu i dróżką pokrywającą się z Międzynarodowym Szlakiem Nadmorskim R-10, Obszarem Chronionego Krajobrazu, wracamy do Dźwirzyna.

Loading...