Trasa Bocianich Gniazd
Dane o ścieżce:
Długość ścieżki; ok. 27,5 km
Liczba przystanków i miejscowości na terenie ścieżki; 9
Czas przejazdu rowerem; ok 3,5 godz
START
Szlak Bocianich Gniazd rozpoczyna się przy zbiegu ulic Jedności Narodowej i Arciszewkiego w Kołobrzegu.
1 km Mając po prawej ręce Park Nadmorski mijamy lapidarium poświęcone pamięci pierwszych niemieckich mieszkańców.
2 km Docieramy do miejscowości Grzybowo. Około 3,5 km przy wejściu na plażę od ulicy Namiotowej możemy zobaczyć wieżę obserwacyjną należąca do Wojsk Ochrony Pogranicza z 1945 roku jako 80 strażnica WOP–16 komendy odcinka Trzebiatów. To na niej Jerzy Sosnowski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, obsadził akcje swojej powieści pt. „Tak to ten”. Po przejechaniu 3,5 km asfaltową ścieżką docieramy do Dźwirzyna.
8,5 km W Dźwirzynie skręcamy w ulicę Piastowską. Na końcu zakrętu mamy betonową drogę. W miejscowości warto zobaczyć: port rybacki, kościół pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych oraz 16 dębów szypułkowych w wieku 250 lat, rosnących przy skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Sportowej. Oprócz kąpieli morskich i słonecznych można korzystać z kortów tenisowych, boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, mini golfa na terenie Gminnego Ośrodka Sportu Turystyki i Rekreacji. Obok znajduje się Amfiteatr, gdzie w sezonie odbywają się koncerty oraz występują najlepsze polskie kabarety. Ciekawostką jest tzw. wędrująca wydma nieopodal Hotelu Havet, nazywana również Patelnią, o powierzchni około 5 hektarów, która przesuwa się rocznie o 2 metry.
10,5 km Przed przekroczeniem kładki na rzece Błotnicy, istnieje możliwość odpoczynku na specjalnie przygotowanym miejscu postojowym. Po nabraniu sił ruszamy dalej w trasę. Za kładką, po przejechaniu nieco ponad 1 km ścieżką z płyt betonowych, wyjeżdżamy wprost na neogotycki kościół w Karcinie, przy którym mieści się bocianie gniazdo. Omijamy kościół i dalej jedziemy główną drogą. Dojeżdżamy do skrzyżowania (14 km), skręcamy w lewo w kierunku Sarbii.
18 km Jesteśmy w centrum Sarbii przy zabytkowym gotyckim kościele pw. św. Jana Chrzciciela z XVI wieku. Nieopodal znajdują się dwa bocianie gniazda. Przez miejscowość przepływa rzeka Dębosznica, której bystry nurt już w średniowieczu wykorzystywany był do celów przemysłowych. Tutejszy młyn wodny został zbudowany w 1895 roku i używany do 1980 roku. Tuż za młynem zaczyna się wieś Drzonowo.
19 km W Drzonowie funkcjonuje szkoła, ochotnicza straż pożarna, kreatywna Pracownia Orange, Biblioteka, Izba Twórczości Swobodnej Scrapbiniec. We wsi znajduje się park dworski z II połowy XIX wieku wpisany do rejestru zabytków i dwór z II połowy XVIII wieku. To jedyny park z zachowanym dworem na terenie gminy. Opuszczając wieś możemy natknąć się na bocianie gniazda, a jadąc w kierunku Nowogardku podziwiamy malownicze pola i łąki.
23 km Nowogardek i istniejące tu sztuczne zbiorniki wodne są rajem dla przylatujących żurawi. Miejsce to upodobały sobie także bociany. Z Nowogardku kierujemy się do położonego nieopodal Głowaczewa.
24 km W Głowaczewie wita nas stojący po prawej stronie budynek stacji kolejowej z XIX wieku. Obsługiwał on, w czasach przedwojennych, połączenie relacji Berlin–Kołobrzeg. Stąd goście bryczkami byli dowożeni do rozwijającego się kurortu jakim było wówczas Dźwirzyno. Jak informują stare reklamy, podróż z obecnej stolicy Niemiec do Głowaczewa trwała tylko 4,5 godziny. Głowaczewo to ostatni etap ścieżki rowerowej Szlaku Bocianich Gniazd. Chcąc wrócić do Dźwirzyna i dalej do Grzybowa czy Kołobrzegu, możemy obrać dwie drogi. Od torów po przejechaniu około 2 km z powrotem jesteśmy przy kościele w Karcinie i kierować się należy w kierunku kładki, którą przejeżdżaliśmy wcześniej. Po przejechaniu 600 m można wybrać malowniczą trasę alternatywną wskazaną na mapie
